Skip to content

Antrasis blynas: kaip veikia mūsų instinktai?

parašė Tomas 2011 8 3

Neabejoju, kad po tokio pranešimo suvirpa ne vieno ofisyno gyventojo širdis. Orų prognozė: “Vėjas Šiaurys, pereinantis į Šiaurės-Rytus.  V��jo greitis 8 mazgai, gūsiais – iki 10 mazgų. Debesuota, lietaus nesitikima”. Išklausiusi radijo „suvirpusi širdis“ išeina į lauką, prisidegą cigaretę ir užsisvajoja: „Kažin kaip čia dabar aštriau? Baidevindu?“

Puikiai suprantu, nes pats kiaurą dieną sėdžiu žiūrėdamas pro langą į plevėsuojančią vėliavą. Jei  karotų kaip skuduras, galva neskaudėtų. O „Windguru.cz“ tiek ir terūpi – tik dar labiau paerzinti nerimstančią buriuotojo dvasią: „Tai tu vis dar čia? Ech, man dėl tavęs gėda…“

Ir štai – pompuoju pirmąjį pontoną. Ankstyva pavakarė.

Kempingas „Slėnis“. Puikus pirmasis spot‘as leisti mūsų „Minicat‘420 Instinct“ į vandenį. Gražus iškyšulys, šeštadienį mus iš jo išvijo ūkvedis, neva organizuojamas balius, bala nematė. Donatas net spirga iš noro tučtuojau išbandyti katamaraną, bet pakeisti manęs prie pompos neskuba.

Biologijoje instinktas – tai stereotipinis elgesys, būdingas gyvūnams, kuris išsivysto prisitaikant prie aplinkos. Pagrindinės instinktų rūšys: mitybos, gynybos, lytiniai, orientaciniai ir tiriamieji. Matau, kad mus užvaldęs pastarasis J“ Rankos net dreba, kaip norisi surinkti burę, ar ne?“ – šaipausi iš Donato. „Va, čia, žmogau, tai reikaliukai!” – nusijuokia jis.

Grotas į stieb���������������������������������������� įsriegia kaip čia buvęs.

Medžių viršūnėmis nu����iūruoja Šiaurys, ežeras akinančiai suraibuliuoja, bangel��������s tarsi fortepijono trele nubanguoja Trakų pilies link. Kaip tik Rimantas pridavinėjo savo laivo techninę apžiūrą, žadėjo pasiklausti, ar nereikia registracijos mūsų mini-katamaranui.

Įstatymų numatyta tvarka kaip ir derėtų registruoti nuo 2,5 m. ilgio. Kita vertus, kai kolega u��klausė Trakų jachtklube R. Gutausko, išgirdo pakankamai aštrią nuomonę: „A�������������������� tokių šiukšlių apskritai neregistruočiau – kam? Tik registrą teršia���. Faktas kaip blynas ����������������������� šimtu procentų pritariu. Švedijoje apskritai iki 7 m. ilgio laivų registruoti nereikia. Pats K. Jurevičius pasiūlė palaukti rudens, kol vėl keisis ��statymai, „dar, žiūrėk, ir apskritai nereikės…“ O aš ką? Skambutis į mažųjų laivų registr��. Atsakymas: „Einat pas buriuotojus, jie nustatys jūsų turimos priemonės tipą ir sakys kur kreiptis“.

V��lgi pagal įstatymus, registraciją turėtų vykdyti asociacija t.y. jachtklubas. Arba kaip yra, pavyzdžiui, „Dart 18“ asociaja http://www.dart18.com/. Tai kokiam jachtklubui priskirti „katuką“? Gaila, nėra Lietuvoje katamaranų asociacijos.  Bet apie ką a�� čia? Laikas išsprendžia klausimus. Dabar – plaukiam! Pilnu kursu, peteliške pilies link.

Kas dar nežino, katamaranu vadinamas dviejų korpusų laivas. Pavadinimas kilęs iš tamilų kalbos, t.y. „kattu“ – jungti ir ���maram“ medis. „Jungtmedis�������, jei verstume į lietuvių kalb�� tiesiogiai. Wiki teigia, kad šį išradimą sugalvojo kažkokia iš indų tautų, pavadinimu paravai. Kažkada lankydamasis Indijoje mačiau senojo paveldo išradimus, kuriais vis dar plaukiojama vandenyne: luotas su prie jo skersiniais prijungtu mediniu plaukmeniu, kad mažiau virstų. Derybos su indais paprastos: „No delphins, no money“.

Kaip laisvalaikio ir sportinio buriavimo priemonė katamaranai išpopuliarėjo palyginti visai neseniai. Kone iki pat iki įsibėgėjan��io XX a. katamaranai apskritai buvo laikomi niekam tik��, tam įtakos, ko gero, turėjo Vakarų buriuotojai, pripratę prie tradicinio vienkorpusinio dizaino, ilgų ir/ar sunkių kylių. Suprask, tik tai ir išlaiko laivą ant vandens, gal čia ne apie fiziką reikėtų kalbėti, o apie geometriją?

Katamaranai populiarūs dėl to, kad jie yra greiti, stabilus ir gali gabenti pakankamai didelį skaičių žmonių. Štai katamaranas „Shinas“, kuris buvo pastatytas Omano sultonui, plaukia ant dviejų 65 metrų pontonų ir su dyzeliniu varikliu išvystė 56 mazgų greitį. Greičiausias pasaulyje trimaranas �����Hydroptere“ pasiekė 61 mazgą. Aišku, palyginti su jais mūsų „instinktas“ tiktai nykštukas. Bet plaukia smagiai. Lenktynėms tinka :)

Mažiausias gūsis – ir jau lekia. Dėl to ir manevringas. Antra vertus, neturi tokios inercijos kaip dviejų tonų jachta, todėl vendo metu sustoti labai paprasta. Todėl venduoti reikia koordinuotai. Arba, būna, užplauki už kyšulio, v����������������������������jas dingsta, iki kranto dar keliolika metrų, ir tenka grįžti dar vienam vendui. Grubiai tariant, prie 8 mazgų vėjo išvystyti iki 6 mazgų greitį paprasta. „O jei taip pajūriu įsibėgėjus?“ – užsisvajoju.

Ir tuomet suveikia instinktas: „žaibas“ nori kilti aukštyn į vėją ir kristi pavėjui. Kaip žmogus. Tam, kad išliktų. Baltijoje prie stipresnio ir pastovesnio vėjo bus linksma. Kalbuosi su Mariumi, kuris šiandien už testuotoją-operatorių: „Kaip tau?“ „Super“, – sako.  – Pasiimi sūnų (jam 10), nuvažiuoji prie ežero, susirenki katuką ir treniruojiesi“.

Kas nenorėtų išplaukti į saulėlydžio nutviekstą Galvę?

Ir kas patikėtų, kad visatai telpa į mano bagažinę?

kategorija → Kita

3 Komentarų
 1. Registruoti reikia mažųjų laivų registre – Basanavičiaus 22 (kažkaip buvo 23a, jei iš čia neišsikėlė). Jei aš prie savo pripučiamos valties pritaisyčiau stiebą, jos nuo registravimo prievolės, įtvirtintos įstatymuose, neatleistų. Taip, ji turi numerį ir dokumentus (kad ir kiek man tai irgi juokingai atrodė). O privalu registruoti VISAS plaukiojančias priemones virš 100 kg keliamosios galios (kuo čia ilgiai dėti? LBSe, žiūriu, visi mėgsta škertikus matuotis).

  Burinių laivų registracija deleguota LBSui kaip visuomeninei organizacijai, nes daugelyje šalių yra taip vadinama “klubinė“ registracija iki tam tikro tonažo (kaip teisingai pastebėta – “nėra ko teršti nacionalinio laivų registro!“, nes ten susiję su laivų draudimu). LBSas visas jachtas registruoja kaip sportines ir kaip ISAF narys (pro kurią vietą šis laivas tiktų ISAF regatose varžytis? Gal ir yra, neginčinu, bet esmė kitame gi). Jei turi pramoginę ir nesivaržai – įstatymas dviprasmis, bet gali ir neregistruoti LBSe, jei užregistruos mažųjų laivų registre (jie stumia nuo savęs, kad mažiau dirbtų, bet neturi tam teisės – ne jachta čia).

  Jei registruosi LBSe, tai privalėsi tampytis inkarą ir visą kitą “šlamštą“, kas numatyta pagal poįstatyminius susijusius aktus, plius – kasmetinę TA. Tau, klausiu, to reikia? ;) Kaip ir numerio ant burės – to reikia tik SPORTINĖMS jachtoms, o Lietuvoje įstatyme įtvirtinama vos ne “padefaultu“.

  Taip, įstatymas keisis. Jei išspręs šitą dviprasmybę ir nesusipratimą, tai bus džiugu. Bet man šviečiasi, kad keisis ta linkme, kad dar daugiau registravimo bus. Dabar gi – čia: http://www.msa.lt/lt/viesosios-paslaugos/vidaus-vandenu-transporto-pqga/pramoginiu-mazuju-ir-s9j7.html

 2. ar brazauskas permalink

  kam tie Karibai?

 3. Tomas permalink

  aš irgi manau, kad nacionalinio laivų registro nereikia apkrauti. Juolab, kad į Karibus su katuku nenuplauksi…

Komentarai išjungti.